Cały rok z muzyką
Opis projektu
Realizowany projekt ma na celu dalszy rozwój centrogennego charakteru obszaru między ulicami Polną – Piłsudskiego – Sosnową i instytucjami miejskimi MOK, Urząd Miasta, Dom Nauki i Sztuki. Fortepian wpisuje się w ofertę kulturalną, jaką świadczy MOK i wkrótce pobliski Dom Nauki i Sztuki, miejsce rekreacji i integracji sąsiedzkiej jakim jest skwer im. św. Jana Pawła II oraz odpoczynku przy Pomniku Łączniczki.
Fortepian znajdowałby się w rejonie usług publicznych, wydarzeń kulturalnych, patriotycznych i integracyjnych (scena plenerowa MOK, pomnik Łączniczki, okolice MOK i pomnika Józefa Piłsudskiego, DNiS, parking Urzędu Miasta), na tyle oddalonym od zabudowań mieszkalnych aby jego dźwięk nie przeszkadzał okolicznym mieszkańcom (głośność fortepianu można też regulować poprzez aplikację), ale aby każdy mieszkaniec miał do niego łatwy dostęp.
Całoroczny fortepian zewnętrzny zbudowany jest z trwałych materiałów (beton, stal nierdzewna), odpornych na wszystkie warunki pogodowe. Posiada elektroniczny system zarządzania, pozwalający na zdalne włączanie i wyłączanie fortepianu, regulację głośności, a także zbieranie zaawansowanych statystyk o aktywności użytkowników. Kolor fortepianu mógłby być dobrany do okolicznej małej architektury.
Fortepian jest gotowym produktem, wymaga jedynie podłączenia do prądu, ew. przygotowania podłoża. Nie wymaga dodatkowych inwestycji. Koszty utrzymania są niskie, obejmują głównie opłaty za energię elektryczną.
Charakterystyka techniczna:
Przyłącze prądu – 230V 50Hz, wbudowany prostownik 12V 95W do zasilania podzespołów muzycznych i sterownika. Opcjonalne zasilanie (dosilanie) panelami fotowoltaicznymi. Wskazane ustawienie w zasięgu monitoringu miejskiego.
Szacunkowe maksymalne wymiary: 2,5 metra głębokości + ława = max 4 metry, 2 m szerokości, 1,5 metra wysokości.
Waga: fortepian - 350 kg, ława - 50 kg.
Roczny koszt zasilania sieciowego: 420 kWh: ok. 260 zł
Konserwacja: Czyszczenie środkami do betonu – co najmniej 2x w roku. Zalecana jest impregnacja za pomocą hydrofobowego środka do impregnacji betonu minimum raz w roku. Koszt rocznej konserwacji – do 200 zł.
Miejsce:
Józefów, okolice Pomnika Łączniczki.
Koszt:
200 000,00 zł
Uzasadnienie:
Projekt wzbogaciłby ofertę rekreacji i odpoczynku Józefowa, wpisywałby się w kameralny charakter miasta, promowałby lokalne talenty muzyczne, pozwalałby na wzmacnianie nadszarpniętych pandemią więzi społecznych i nawiązywanie nowych znajomości. Spędzanie wolnego czasu przy muzyce to wybierana przez wielu z nas forma relaksu. Fortepian mógłby być używany również podczas zorganizowanych koncertów, nawet w przypadku wynikających z pandemii obostrzeń dot. liczby osób znajdujących się w przestrzeni zamkniętej. Z pewnością cieszyłby się popularnością wśród józefowskich uczniów szkół i klas muzycznych.
W tej chwili stała instalacja tego typu nie funkcjonuje w żadnym polskim mieście. Pierwsze mają pojawić się w kilku miejscowościach w pierwszej połowie 2022 roku, jako projekty wybrane właśnie w lokalnych budżetach obywatelskich. Fortepian publiczny byłby zatem kolejnym przedsięwzięciem wyróżniającym Józefów nie tylko w regionie ale i w całym kraju.